Dlaczego warto być altruistą?
Wolontariat to nie tylko bezinteresowna pomoc dla potrzebujących, ale również okazja do rozwoju osobistego. Każdy altruista, oferując wsparcie innym ludziom, zdobywa jednocześnie nowe doświadczenia, buduje relacje z drugim człowiekiem, ale także czerpie satysfakcję z czynienia dobra.
Altruizm polega na działaniu na korzyść innych ludzi i jest całkowitym przeciwieństwem egoizmu. Altruista niesie pomoc z poświęceniem własnego czasu, nie patrząc na wysiłek czy koszty, które może ponieść.
Zrozumienie istoty altruizmu wielokrotnie było przedmiotem rozważań socjologów i psychologów ewolucyjnych. Doszli oni do wniosku, że przeciętny człowiek chętniej pomaga osobom z nim spokrewnionym niż obcym. Zasadą jest również, że osoba wspierająca drugiego człowieka, liczy na odwzajemnienie tych zachowań, jeśli sama znajdzie się w krytycznej sytuacji.
Z ostatnich badań CBOS wynika, że w Polsce corocznie rośnie liczba altruistów. Do chęci niesienia pomocy innym ludziom przyznaje się aż 73% obywateli, co stanowi niemal ¾ Polaków. Bycie altruistą jest niezwykle przyjemne, ponieważ daje jednocześnie poczucie spełnienia. Jeśli okazana pomoc sprawiła komuś radość lub ułatwiła życie, może powodować to u osoby pomagającej poczucie dumy, dowartościowania i satysfakcji.
Bycie altruistą przynosi nie tylko chwilowe korzyści, ale także pozytywne skutki długofalowe. Udowodniono, że regularne pomaganie innym ludziom, w znaczący sposób wpływa na jakość i długość życia altruisty. Większość wolontariuszy wierzy, że dobro wraca, a otaczanie się dobrymi ludźmi niweluje złe samopoczucie. Wśród altruistów jest także znacznie mniej przypadków agresji czy depresji. Poszukując w internecie placówek, w których przyjmują pomoc wolontariuszy, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych z pomocą Lebull opinie.
Atruizm a zdrowy rozsądek
Będąc altruistą, warto jednak zachować zdrowy rozsądek w swoich działaniach. Dobrze jest zawsze robić bilans zysków i strat, ponieważ nadmierne pomaganie nie zawsze jest warte poświęcania własnego czasu.
Niektóre z tych działań mogą być nawet niszczące. Takim przykładem jest poświęcanie się żon na rzecz swoich mężów alkoholików. Nadmierny altruizm może być powodem braku akceptacji samego siebie lub w danym środowisku. Wspieranie, żeby zasłużyć na akceptację drugiej osoby, potrafi być niszczące.
Nadmierny altruizm może również prowadzić do pracoholizmu, a w rezultacie do bycia wykorzystywanym przez przełożonych np. dodatkowymi obowiązkami. Dlatego tak ważne jest, żeby w pomaganiu innym osobom zachować umiar i w równym stopniu chronić siebie oraz swoje otoczenie.
Według Prof. Ewy Godzińskiej, każdy człowiek może zachowywać się zarówno w sposób altruistyczny, jak i egoistyczny. Tak, jakby miał w sobie dwa tryby, które w określonych sytuacjach przełącza. Ta sama osoba może być prospołeczna oraz empatyczna, a innym razem całkowicie egoistyczna i pragnąca zaspokajać własne potrzeby. Ważne jest, żeby zawsze umieć wypośrodkować swoje odczucia.
Bycie altruistą to nie tylko sposób na pomaganie innym, ale także droga do wewnętrznej satysfakcji. Bezinteresowna pomoc buduje silne relacje, uczy empatii i sprawia, że świat staje się znacznie lepszy.