foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
foto5

Aktualności

Łemkowskie Boże Narodzenie - realizacja projektu pn. "Śladami łemkowskiej kultury i religii"

 

Kwiatonowickie Stowarzyszenie Homini w Partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Bieśniku realizuje projekt pn. „Śladami łemkowskiej kultury i religii”. Projekt jest finansowany ze środków Fundacji PZU oraz Stowarzyszenia. 

16 grudnia br. w Szkole Podstawowej w Bieśniku odbyły się pierwsze warsztaty w ramach w/w projektu.  Zajęcia dotyczyły poznania łemkowskich zwyczajów i tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. W części teoretycznej uczniowie poznali łemkowskie zwyczaje i wierzenia związane z cyklem Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy projektu mogli porównać jakie są różnice i podobieństwa kultury łemkowskiej z obecnymi tradycjami. W części praktycznej uczniowie wykonali ozdoby świąteczne z opłatków. Powstały piękne bombki, które przyozdobiły szkolną choinkę. Warsztaty przeprowadziła Pani Klaudia Zbiegień – Kierownik Zagrody Maziarskiej w Łosiu - Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Projekt „Śladami łemkowskiej kultury i religii” skierowany jest do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Bieśniku. Jego celem jest krzewienie kultury łemkowskiej wśród dzieci i młodzieży; rozwijanie poczucia tożsamości narodowej przez rozwój tożsamości regionalnej; poznanie zwyczajów i obyczajów, jak również kuchni łemkowskiej; aktywizację społeczności lokalnej. Zwiększenie wiedzy uczniów o kulturze i religii łemkowskiej nastąpi poprzez udział w cyklicznych zajęciach poznawania obiektów łemkowskich, połączonych z warsztatami edukacyjnymi.

Każdy uczestnik projektu/uczeń otrzyma koszulkę promującą Fundację PZU.

Realizacja projektu w terminie od 15 października do 15 kwietnia 2021 roku.

 Aktualizacja:

Ze względu na panującą pandemię termin realizacji projektu zostaje przedłużony do 30 czerwca 2021 r.

 GALERIA

 

Copyright 2022  Studio Gabrielle